Krzyk, płacz,  frustracja, wycofanie. To tylko niektóre sposoby wyrażania złości przez dzieci. Znamy to. Nie ukrywam, że niektóre z nich są momentami przytłaczające. Ale dziecko do pewnego wieku nie potrafi samoregulować emocji, czyli nie wie, w jaki sposób może sobie z nimi poradzić. Dlatego potrzebuje Nas – rodziców i nauczycieli, by mu towarzyszyć czy wskazać drogę.

„PRZESTAŃ KRZYCZEĆ”. CZY ABY NA PEWNO?

„Przestań krzyczeć”. Co to zdanie w ogóle oznacza? Gdyby podejść do tego zdania tak czysto logicznie,  to chodzi w nim o to, by dziecko się uciszyło (delikatnie mówiąc). A idąc dalej, np. jakie to ma dla niego znaczenie emocjonalne? Dla dziecka znaczy to tylko jedno„Nie mam wyrażać swoich uczuć”.

A jakby pokazać dziecku, że krzyk można wykorzystać w sposób twórczy? Już słyszę w Twojej głowie te głosy zwątpienia i niedowierzania. Muszą nastąpić tylko dwa warunki: przestrzeń i bezpieczeństwo. Dziecko musi poczuć, że pod okiem rodzica czy nauczyciela może pozwolić sobie na wyrażanie złości. Dorośli są dla niego wsparciem, bo towarzyszą mu, a potem dają przestrzeń na rozmowę o emocjach.

CZYM JEST „ODGRYWANIE ZŁOŚCI”?

 Dziecko podczas konkretnych zabaw teatralnych wciela się w różne postaci, które np. odczuwają złość. Rodzic czy nauczyciel wyjaśnia powody, dla których dana postać to czuje. W ten sposób dziecko „odgrywa”, czyli za pomocą ruchu, gestu, mimiki pokazuje złość danego bohatera w warunkach przyjaznych i bezpiecznych.  Dzięki „odgrywaniu złości” w zabawie teatralnej Twoja pociecha ma możliwość przyjrzenia się tej emocji bliżej – jaka ona jest, jak zachowuje się ciało, gdy ją czuje, jak wygląda moja twarz, w jaki sposób mówię?

W CZYM POMAGA DZIECKU „ODGRYWANIE ZŁOŚCI”?

„Odgrywanie złości” spełnia jeszcze jedną rolę. Stwarza nie tylko możliwość poznania bardziej złości, ale przede wszystkim daje szansę na jej faktyczne rozładowanie. Ciało Twojego dziecka podczas zabawy teatralnej (ukierunkowanej na wyrażanie złości)wyrzuca” nagromadzone napięcie poprzez ruch, słowo, gest.

Dlatego warto często korzystać z tej metody nie tylko w domu, ale przede wszystkim w pracy. To jest naprawdę skuteczne i twórcze narzędzie.

Daj znać, gdy przećwiczysz.