Czym w ogóle jest zabawa w teatr?

Wszyscy niby wiemy, jak powinna wyglądać taka zabawa. Nawet znamy kilka czy kilkanaście takich teatralnych zabaw? Ale czy na pewno, wiemy czym ona jest? W literaturze znajdziesz mnóstwo definicji i przykładów, które nierzadko nie mają niczego wspólnego z praktyką.

Zabawa w teatr to odgrywanie roli przez dziecko czy grupę dzieci, często improwizowanej, bez wcześniejszego przygotowania. Wszystkie te zabawy, gdzie uczestnicy mogą za pomocą słowa, ruchu wcielać się w postać czy postaci. Towarzyszy temu muzyka, drobne materiały służące jako scenografia, które dzieci same przygotowują.

Jakie korzyści przynosi dziecku zabawa w teatr?

O tym mogłabym tutaj pisać i pisać. Natomiast skupię się na konkretnych, realnych korzyściach, jakie zauważam w swojej już prawie ponad dwunastoletniej pracy teatralnej. Moje zajęcia teatralne dla dzieci skupiają się wokół zabaw teatralnych.
Pamiętam sytuację, kiedy na moich warsztatach pojawiła się dziewczynka, która była bardzo zawstydzona. Chciałam jej pomóc w przełamaniu tego lęku (bała się powiedzieć) cookolwiek przed grupą dzieci. Po wielu, wielu próbach za jej zgodą, całkowitym przyzwoleniem udało mi się przełamać lęk, który tak bardzo ją ograniczał. Wiesz, kiedy to nastąpiło? Wtedy, gdy poznałam, co stoi za jej lękiem. Wówczas odgrywała rolę postaci zawstydzonych, niepewnych siebie, a przy tym świetnie się bawiła. Tym samym z boku przyglądała się swoim lękom, coraz bardziej rozumiała, że nie są wcale takie straszne.

W tym miejscu (z całą pewnością) mogę napisać, że zabawa w teatr pomoże Twojemu dziecku/uczniowi:

Spotęgować swoją kreatywność.

Zabawy w teatr to często pokazywanie przedmiotów, których realnie dziecko nie ma w rekach, to poruszanie się abstrakcyjnym krokiem wymyślonej postaci, to wreszcie naśladowanie odgłosów czy głosów różnych ludzi, zwierząt. Kreatywność dziecko uruchamia się i jeszcze bardziej wyzwala podczas tego typu aktywności.

Przełamać swoje bariery przed występowaniem.

Nie da się ukryć tego, że prędzej czy później Twoje dziecko będzie musiało wystąpić przed audytorium – chociażby przed grupą w klasie, aby coś powiedzieć czy zaprezentować. Dlatego wszelkie zabawy, w których dziecko posiada „publikę” w osobie babci, dziadka, rówieśników pomaga mu zrozumieć, że jest to coś zupełnie naturalnego.

Wyrażać emocje

Teatr to chyba jedna z najbardziej emocjonalnych dziedzin sztuki. W roli dziecko może krzyczeć, śmiać się, płakać, smucić się, bać się, czyli uczy się obcowania ze światem uczuć. To ważny proces w nauce tzn. inteligencji emocjonalnej (umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami).

Nabyć pewności siebie

Gdy dziecko odgrywa rolę nabywa poczucia, że to, co mówi, jak mówi jest ważne, interesujące, wyjątkowe. Inni na niego patrzą, podziwiają go, są zachwyceni czy poruszeni, a na końcu (choć niekoniecznie trzeba) biją mu brawo.

Jest wiele, wiele jeszcze innych aspektów, o których jeszcze napiszę innym razem. Jak sami widzicie zabawa w teatr stanowi tę kategorię aktywności na tyle ważną w rozwoju dziecka, której nie można unikać. Ale trzeba ją praktykować na tyle, na ile się da.

Jeśli treść jest dla Ciebie interesująca, to podziel się nią z innymi.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam na mój fanpage
https://www.facebook.com/EmocjonalnaMama